Prečo je plast horší ako papier?

Papierové tašky sú na rozdiel od igelitiek zhotovené z prírodne recyklovateľného materiálu, zo sulfátového alebo hrubého papiera alebo textilných vlákien. Navyše možnosť ekologického potlače vodnými farbami. Papierové tašky nemusia byť len v prírodnej hnedej farbe, ale v elegantnej bielej alebo inom farebnom odtieni. Papierové tašky sú cenovo porovnateľné s taškami igelitovými. Prečítajte si viac o rozdieloch medzi týmito rozdielnymi materiálmi.

PVC škodlivé k životnímu prostředí

Plastové tašky sú ťažko rozložiteľné 

Plastový odpad sa v prírode rozkladá desiatky až stovky rokov. Pritom rozklad jednej plastovej tašky sa odhaduje na 25 rokov. Ak je však vyrobená z polyetylénu, polypropylénu alebo polyesterových vlákien, rozkladá sa až 500 rokov. 

Väčšina plastových tašiek končí mimo recyklačné kontajner 

Hoci niektorí z nás usilovne triedi, prevažná väčšina plastových tašiek končí mimo recyklačné kontajnery. A čo horšie, niektoré z nich končí v akejkoľvek kontajnery. Následne sa hromadí v prírode, kde sa rozkladajú stovky rokov. A navyše obsahujú nebezpečné látky, ktoré sa z nich do prírody uvoľňujú. 

Plastové tašky prispievajú k produkcii mikroplastu v oceánoch 

Plastové tašky spolu s ďalším plastovým odpadom zamorujú prírodu vrátane riek alebo oceánov, kde prispievajú k produkcii mikroplastu. Mikroplastu následne konzumujú morské živočíchy, ktorí sa čas od času objavujú tiež na našom jedálničku. Mikroplastu, ktoré skonzumuje, môžu mať následne negatívny dopad na naše zdravie. 

Plastové tašky sa vyrába z neobnoviteľného zdroja 

Výroba plastových tašiek je postavená na spracovanie ropy, z ktorej sa získava polyetylén, polypropylén, igelit a ďalšie druhy plastov. Zásoby ropy sú však obmedzené a veľmi rýchlo sa tenšie. Plytvanie týmto neobnoviteľný zdroj na výrobu plastových tašiek, ktoré zákazník často použije len raz, je preto absolútne neospravedlniteľné. 

Výroba plastových tašiek nie je ekologická

Pri výrobe plastových tašiek dochádza k produkcii skleníkových plynov a polutantov. Medzi polutanty patrí napríklad síra, ktorá sa následne podieľa na vzniku kyslých dažďov. 

Ekologické riešenia – papierové tašky 

Disponujeme širokou ponukou papierových tašiek skladom, ktoré sú cenovo porovnateľné s taškami igelitovými. Na rozdiel od igelitiek sú však papierové tašky zhotovené z prírodne recyklovateľného materiálu, zo sulfátového alebo hrubého papiera alebo textilných vlákien. Navyše možnosť ekologického potlače vodnými farbami. Papierové tašky nemusia byť len v “prírodnej” hnedej farbe, ale v elegantnej bielej alebo inom farebnom odtieni.

Vyberte si vhodnú tašku z nášho e-shopu

Potrebujete pomôcť s výberom vhodnej tašky?

Poradíme vám, aký druh tašky je optimálny pre váš odbor podnikania. Máme 15 rokov skúseností v odbore papierových tašiek a obalov. Stačí nám napísať vašu predstavu do formulára nižšie. Ihneď sa budeme venovať vášmu požiadavku.

Lacno, rýchlo, ekologicky

skvelé ceny

Skvelé ceny

Najväčší sklad pre ČR a Slovensko, cez 3.000.000 kusov tašiek vo vlastných skladoch. Jednoduchá online objednávka. Rôzne veľkosti, všestranné použitie. Vysoká kvalita.

Rýchle dodávky

Rýchle dodávky

Expedícia objednávok do 24 hodín. Tašky bez tlače expedujeme okamžite, skladové tašky s tlačou už od 1 týždňa, expresne aj skôr a zákazkovo vyrábané tašky na mieru potom od 2 týždňov.

Bezigelitky

Bezigelitky

Chceme ukázať firmám aj jednotlivcom, že to ide aj bez igelitových tašiek, ktoré tvoria významnú súčasť plastového odpadu. Prevádzkujeme nezávislý ekologický portál #bezigelitky